Jak zadbać o przetłuszczającą się skórę głowy?

Wiele osób ma problem z przetłuszczającą się skórą głowy. Za wyrzut łoju na powierzchnię skóry odpowiedzialne są gruczoły łojowe. Zlokalizowane są zaraz obok mieszków włosowych czyli miejsc, z których wyrastają włosy. Za nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy odpowiedzialne są najczęściej 3 czynniki. Po pierwsze – genetyka. Rodzimy się z określoną liczbą i wielkością gruczołów łojowych, a im większa liczba gruczołów i wielkość, tym skóra głowy szybciej się przetłuszcza. Po drugie – hormony. Im więcej mamy męskich hormonów płciowych (androgenów), tym szybciej skóra głowy przetłuszcza się. Dotyczy to szczególnie Panów, którzy często mają problem z nadmiernie przetłuszczającą się skórą głowy. Po trzecie – zły dobór kosmetyków. W codziennej pielęgnacji sięgamy po zbyt mocno odtłuszczające preparaty, które wysuszają skórę głowy i tym samym wzmagają przetłuszczanie. Często stosujemy również kosmetyki, które obciążają włosy, co prowadzi do szybszego przetłuszczania lub nakładamy je zbyt blisko skóry głowy.

Jak pielęgnować przetłuszczającą się skórę głowy?

  1. Nie dotykaj jej zbyt często. Nie poprawiaj często włosów w ciągu dnia, gdyż każdy ruch pobudza gruczoły łojowe do pracy.
  2. Włosy myj w ciepłej wodzie. Gorąca woda pobudza gruczoły łojowe do pracy i wzmaga przetłuszczanie.
  3. Zrezygnuj z kompresów. Reklamówka foliowa + ręcznik czyli popularny domowy kompres, generują wysoką temperaturę co wzmaga niepotrzebnie przetłuszczanie.
  4. Stosując suszarkę nigdy nie używaj gorącego powietrza, stosuj nawiew letni i chłodny pod koniec suszenia.

  1. Po myciu włosów odciśnij je z nadmiaru wody. Nie trzymaj turbana na głowie przez kilka minut, bo to ogromnie zmaga przetłuszczanie!
  2. Nie masuj zbyt mocno skóry głowy np. podczas aplikacji wcierki/odzywki do skóry głowy.
  3. Przed aplikacją szamponu na skórę głowy zadbaj o to, aby dokładnie rozetrzeć go w dłoniach lub rozcieńcz go z wodą. Położenie na skórze głowy produktu prosto z buteleczki może wysuszyć i podrażnić skórę głowy, co doprowadzi do szybszego przetłuszczenia.
  4. Skoro mowa o szamponach, wybieraj te bez SLES, SLS i innych mocnych detergentów w składzie. Jeśli lubisz mocniej oczyścić skórę głowy, postaw na szampon z dodatkiem ziół.

W tej roli świetnie sprawdzi się ziołowy szampon do włosów przetłuszczających się Fitomed

 

  1. Maski i odżywki stosuj od ucha w dół lub na same końce. Zwróć uwagę, aby nie nakładać odżywek i masek zbyt blisko skóry głowy – to często wzmaga przetłuszczanie!
  2. Włosy myj tak często jak tego potrzebują. Zbyt częste mycie powoduje szybsze przetłuszczanie się skóry głowy, z kolei przeciąganie mycia w nieskończoność może prowadzić do groźnych chorób skóry głowy.

Doskonała Odżywka ziołowa Fitomed, która dba o łamliwe włosy i nie powoduje przetłuszczania skóry głowy.

 

Potocznie mówimy, że „przetłuszczają nam się włosy”

 Tak naprawdę sebum (łój) wydziela skóra głowy, więc poprawnie powinno się mówić „przetłuszczająca się skóra głowy”. Skoro przetłuszcza się skóra głowy, to właśnie tam należy głównie uderzyć, aby zwalczyć przykry problem.

 

Jak walczyć z przetłuszczającą się skórą głowy? Przeciągnij mycie!

Aby wydłużyć czas świeżości włosów, można delikatnie przeciągać ich mycie, najlepiej o kilka godzin. Chodzenie w brudnych, tłustych włosach nie jest dla nich dobre, bo osłabia cebulki i może powodować namnażanie bakterii. Przeciągnięcie mycia o kilka godzin przyzwyczaja gruczoły łojowe do wolniejszego trybu pracy.

Trwa to dość długo, bo na pierwsze efekty trzeba poczekać ok. 4 tygodnie, ale warto!

 Szampon Uzdrowiskowy Dr Duda oraz Odżywka Petrosterol Dr Duda to zestaw idealny dla przetłuszczającej się nadmiernie skóry głowy, który pomoże przeciągnąć mycie o kilka godzin.

 

 

Nie da się całkowicie zniwelować przetłuszczania, bowiem ma ono również pozytywne znaczenie dla naszej skóry głowy i włosów:

  • nawilża skórę głowy i włosy poprzez natłuszczanie,
  • chroni przed zniszczeniami (działa podobnie jak silikonowe serum czy oleje aplikowane na końce włosów).
  • sebum sprawia, że włosy są sprężyste, nawilżone i chronione przed uszkodzeniami zewnętrznymi.

 

Pozostałe czynniki, które powodują mocniejsze przetłuszczanie to:

  • zbyt częste mycie włosów,
  • zaburzenia hormonalne,
  • stres,
  • spożywanie dużej ilości słodyczy, ostrych dań, kawy, alkoholu,
  • okres dojrzewania – włosy przetłuszczają się szybciej.

 

 

Jakie kosmetyki stosować?

 

1. Piling skóry głowy

Odblokowuje pory, złuszcza martwy naskórek i pozwala na swobodną pracę gruczołów i lepsze przyjmowanie wcierek. Piling może być mechaniczny np. domowy na bazie białego cukru czy kawy lub enzymatyczny. Wiele szamponów posiada kwasy i substancje o działaniu keratolitycznym, które złuszczają naskórek na zasadzie rozpuszczania go.

Świetnie w tej roli sprawdza się Mineralny szampon zdrojowy Sulphur Busko – Zdrój, który zawiera wodę siarczkową o właściwościach złuszczających i nawilżających skórę. Szampon dobrze stosować w duecie z odżywką, która dopełnia działanie szamponu.

2.Wcierki – odżywki do skóry głowy

Czyli ziołowe toniki, które wcieramy w skórę głowy. Wspaniale ograniczają przetłuszczanie, wzmacniają włosy i powodują wzrost nowych włosów.

 

3. Naturalne glinki np. zielona, czerwona, z morza martwego.

Glinki absorbują łój, pozostawiają skórę czystą i niepodrażnioną.

 

 

Jakich składników szukać w szamponach i odżywkach?

  • ziół: pokrzywy, skrzypu polnego, szałwii i rozmarynu,
  • mydlnicy lekarskiej (naturalny, ziołowy środek myjący)
  • związków siarki (złuszczają martwy naskórek, odblokowują pory),
  • biotyny (likwiduje łojotok, pobudza wzrost włosów),
  • oleju rycynowego(Ricinus Communis Oil), który budową przypomina ludzkie sebum, dzięki temu w naturalny sposób oczyszcza skórę z zanieczyszczeń i łoju,
  • olejku z drzewa herbacianego, olejku miętowego, które działają antybakteryjnie i normalizują pracę gruczołów łojowych.

 

Jeśli szukasz dobrej jakościowo odżywki zerknij do tego wpisu i do naszego sklepu internetowego www.uzdrowiskowespa.pl 🙂 Jeśli wpis okazał się przydatny nie zapomnij podzielić się nim ze znajomymi! Zachęcamy do obserwowania nas  InstagramieFacebooku oraz na YouTube. 

<3

< Wstecz

Instagram


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/wp/wp-content/themes/uzdrowiskowespa/footer.php on line 8

Zapisz się do newslettera