Jak dbać o dłonie zimą?
Zimą nasza skóra wymaga specjalnej opieki. Przez działanie niskiej temperatury nasze dłonie stają się suche, szorstkie, popękane i mocno zaczerwienione. Z kolei wysoka temperatura w pomieszczeniach i wahania temperatur również przyczyniają się do wysuszania naszych dłoni. Skóra dłoni posiada niewielką ilość gruczołów łojowych, a co za tym idzie, jest uboga w płaszcz hydrolipidowy skóry, który byłby w stanie ochronić nas przed mrozem. Co więcej, skóra dłoni posiada dużą liczbę gruczołów potowych, co powoduje szybszą ucieczkę wody podczas ujemnych temperatur. Dowiedz się jak powinna wyglądać pielęgnacja dłoni zimą i na co zwrócić uwagę, kupując krem do rąk na zimę.
Pielęgnacja dłoni – czyli jak dbać o dłonie zimą?
- przed każdym wyjściem na zewnątrz, pokremuj dłonie,
- będąc na zewnątrz zawsze zakładaj ciepłe rękawiczki np. wełniane, polarowe,
- regularnie stosuj kremy do rąk – warto mieć ich kilka np. w torebce, pod poduszką, na szafce nocnej, w pracy, w salonie pod stolikiem kawowym itd.
- krem do rąk stosuj po każdym umyciu dłoni,
- do mycia dłoni stosuj preparaty na bazie łagodnych środków myjących,
- unikaj gorącej wody do mycia dłoni,
- dłonie po myciu wycieraj ręczniczkiem o delikatnej fakturze,
- wybieraj produkty o treściwej konsystencji, które pozostawią warstwę ochronną na skórze, tworząc płaszcz ochronny, w tej roli świetnie sprawdzą się naturalne masła np. masło kakaowe, masło shea,
- nie zapominaj o gumowych rękawiczkach podczas domowych porządków – dłonie podrażnione chemią są jeszcze bardziej narażone na działanie niskiej temperatury zimą!
- regularnie wykonuj peeling skóry dłoni.
Jaki powinien być krem do rąk na zimę?
- Ochronny, tworzący warstwę okluzyjną na skórze.
Pielęgnacja dłoni zaczyna się od kremu. Dobry krem do rąk na zimę powinien zawierać w składzie lipidy (kwasy tłuszczowe), które tworzą tłuszczową warstwę na skórze. Mile widziane są również alkohole tłuszczowe, a nawet silikony!, które stworzą warstwę ochronną na skórze i będą zapobiegały ucieczce wilgoci.
- Odżywczy, zawierający zestaw witamin wzmacniających naskórek.
- Nawilżający, co pozwoli zmiękczyć naskórek i uzupełnić poziom nawodnienia.
Jakich składników szukać w kremie do rąk?
- Nawilżające
Gliceryna, mocznik, kolagen, panthenol, miód, aloes, alantoina (pięknie łagodzi skórę wrażliwą)
- Tworzące płaszcz ochronny
Lanolina, masło shea, masło kakaowe, olej lniany, olej rycynowy (wykazuje chemicznie podobne wartości jak sebum człowieka), olej macadamia, olej winogronowy, olej ze słodkich migdałów, olej tamanu, olej awokado, olej sojowy, olej z pestek moreli, wosk pszczeli, oliwa z oliwek, wazelina, Caprylic/Capric Triglyceride, olej parafinowy, silikony.
- Odżywcze
Witamina E (Tocopherol), naturalna borowina (zawiera wiele biopierwiastków, szczegółowo na ten temat tutaj), ekstrakty z ziół np. ze skrzypu polnego, pokrzywy, z róży, wody termalne bogate w wiele cennych witamin i minerałów np. solanka ze źródeł Uzdrowisko Kołobrzeg.
Plan ratunkowy i pielęgnacja dłoni – S.O.S. dla suchych rąk
Sposób 1. Suche i popękane dłonie
Wieczorem na umyte, osuszone delikatnie dłonie, zaaplikuj grubą porcję surowego masła shea lub masła kakaowego łupanego. Nałóż specjalne rękawiczki do dłoni, które zakupisz w większości drogerii. Naturalna formuła masła nie podrażni pękniętych miejsc, a zregeneruje, zmiękczy i nawilży.
Sposób 2. Rozgrzewająco – nawilżająca kąpiel dla suchych skórek
Do ciepłej wody dodaj ulubiony olej. Może to być masło shea, masło kakaowe, olej jojoba, olej słonecznikowy lub dowolna mieszanka olejów. Zanurz dłonie na 3-5 min, po czym wykonaj delikatny masaż palców , skórek i wałów paznokciowych. Wysoka temperatura rozpulchni skórę, a olejek mocno zmiękczy nawilży każdy obszar dłoni. Na koniec zaaplikuj gęsty krem do rąk i paznokci, serum borowinowe do rąk lub masło do ciała o gęstej konsystencji.
Krem odżywczo – pielęgnacyjny na zimę Krynickie Spa
Sposób 3. Usuwanie zrogowaciałego naskórka + nawilżanie dłoni
Po zmoczeniu dłoni w ciepłej wodzie, wykonaj delikatny peeling dłoni. Możesz użyć jednego z domowych peelingów np. brązowego cukru lub fusów z kawy. Następnie osusz delikatnie dłonie i zaaplikuj krem z minerałami do rąk i paznokci lub masło. Możesz pozostawić również na noc. Peeling dłoni pomoże usunąć martwy naskórek, a ten nowy odsłonięty zostanie od razu nawilżony przez odpowiedni preparat.
Technika mycia rąk – to ma znaczenie
Do mycia dłoni wybieraj preparaty na bazie łagodnych środków myjących takich jak Coco Glucoside, Decyl Glucoside czy Lauryl Glucoside. Wybieraj produkty o pH 5,5, które jest neutralne dla naszej skóry. Jeśli producent nie podaje informacji o pH produktu, sprawdzisz je za pomocą papierków lakmusowych, które dostępne są w prawie każdej aptece. 🙂 Możesz postawić na mydła wzbogacone o oleje roślinne i substancje nawilżające z powyższej listy. 🙂 Myjąc dłonie pamiętaj, aby unikać gorącej wody, która potęguje wysuszanie. Do osuszania wybieraj ręcznik o delikatnej strukturze.
Po każdym myciu rąk zanika naturalny, tłuszczowy płaszcz skóry. Niestety potrzeba kilku godzin na jego odbudowę. Oznacza to, że skóra pozostaje niechroniona i narażona na działanie czynników zewnętrznych. Dlatego tak ważne jest, aby stosować produkty odbudowujące płaszcz hydrolipidowy jak kremy do rąk czy masła.
Krem do rąk hypoalergiczny Cuddles of Nature
Krem do rąk i paznokci Kołobrzeskie Spa | Zmiękczający krem do szorstkiej skóry dłoni i pięt
Napiszcie jak dbacie o dłonie zimą, który krem do rąk jest Waszym ulubionym? Czy stosujecie się do powyższych rad? 🙂 Pamiętajcie, aby zaobserwować nas na Instagramie, Facebooku oraz na YouTube. Czekają na was specjalny promocje i zniżki wyłącznie dla obserwatorów. <3