Jak dbać o cerę naczynkową?

Cera naczynkowa wymaga specjalnej pielęgnacji. Jest cienka, wrażliwa, podatna na zmiany temperatury. Lubi określone preparaty myjące i nie przepada za twardą wodą z kranu. Reaguje silnym rumieniem na stres, wysiłek fizyczny, słońce, chlorowaną wodę, peelingi mechaniczne, po zjedzeniu ostrych potraw i wypiciu czerwonego wina. Pielęgnacja cery naczynkowej, mówiąc ładnie jest „specyficzna”. 🙂 Jeśli borykacie się z taką cerą i nie wiecie jak o nią zadbać, przyda wam się nasz poradnik, w którym podpowiemy co zrobić, aby cieszyć się piękną cerą i w jaki sposób wzmacniać naczynia poprzez codzienną pielęgnację.

Jak dbać o cerę naczynkową?

 

1.Dobierając kosmetyki postaw na produkty dla cery naczynkowej, wrażliwej i skłonnej do alergii. Bardzo delikatne kosmetyki zapewnią optymalną pielęgnację skórze. Świetnie sprawdzi się kojąco-odżywczy krem do twarzy Krynickie Spa z linii ProRedCare, przeznaczonej dla cery naczynkowej. Nie zapomnij o wrażliwej okolicy oczu, która również wymaga specjalistycznej kompozycji składników np. rozświetlający krem pod oczy dla cery naczynkowej.

2. Do oczyszczania skóry stosujemy delikatną emulsję, która nie podrażnia skóry. Sprawdzi się delikatne kojące mleczko do demakijażu, emulsja, syndet, emulsja micelarna czyli delikatne preparaty myjące.

3. Nie używaj wody z kranu. Twarda woda podrażnia wrażliwą cerę naczynkową. Zamiast niej postaw na wody termalne, hydrolaty, wodę przegotowaną, mineralną, kojący tonik do twarzy lub płyny micelarne (nie każda skóra wrażliwa je toleruje).

4. Cera naczynkowa nie lubi wysokiej temperatury. Do mycia należy używać wyłącznie ciepłej lub chłodnej wody, nigdy gorącej lub lodowatej.

5. Ścieraj martwy naskórek peelingiem enzymatycznym. To peeling nie zawierający drobinek ścierający, działający na zasadzie enzymów, które rozpuszczają obumarły naskórek. Brak tarcia = brak zaczerwienień i mechanicznego podrażniania skóry. Regularne stosowanie peelingu pobudza skórę do regeneracji i tworzenia nowych komórek, dzięki czemu skóra staje się grubsza, a grubsza skóra to mniej widoczne naczynka. 🙂

6. Do codziennej pielęgnacji włącz filtry przeciwsłoneczne min. 25 SPF, które uchronią przed pojawianiem się nowych naczynek i przebarwień. Promieniowanie UV niszczy włókna kolagenowe, które pomagają trzymać naczynka w ryzach.

7. Stosuj tłuste, ochronne kremy w czasie niskich temperatur. Skóra naczynkowa narażona jest szczególnie na niskie temperatury, dlatego trzeba otulić ją tłustym płaszczem ochronnym w formie kremu.

 

Jaki składników szukać w kosmetykach?

W preparatach do pielęgnacji cery naczynkowej doskonale sprawdzą się:

  • Witamina C, witamina K – uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych
  • Biotyna – wzmacnia skórę, ale również włosy i paznokcie
  • Rutyna – wzmacnia ścianki naczyń włosowatych
  • Ekstrakt z miłorzębu japońskiego – uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych
  • Wyciąg z kasztanowca – wykazuje działanie przeciwzapalne
  • Wyciąg z oczaru wirginijskiego – działa ściągająco na skórę
  • Ekstrakt z arniki górskiej.

 

Czego należy unikać w kosmetykach?

  • Etyl Alcohol (alkohol etylowey)
  • Mentol
  • Kwasy AHA i BHA
  • Mięta pieprzowa
  • Propylene Glycol
  • Mocznik
  • Aceton

 Te składniki podrażniają wrażliwą skórę i sprawiają, że naczynka są bardziej widoczne.

Hormony i wiek a naczynka

Kobiety są głównymi posiadaczkami cery naczynkowej. Dlaczego? Damskie hormony tj. estrogeny luzują mięśniówkę naczyń krwionośnych. Co więcej kobiety posiadają naturalnie cieńszą skórę niż mężczyźni, co w połączeniu powoduje powstawanie „pajączków”. Mimo wszystko jednak wielu mężczyzn posiada również cerę naczynkową.

Po 30 roku życia widoczność naczynek wzrasta, ponieważ zmniejsza się produkcja kolagenu w skórze. Przez to krążenie staje się słabsze, a naczynka – bardziej widoczne. Jeśli dodamy do tego opalanie się bez filtrów, możemy spodziewać się nieestetycznego rumienia i widocznych teleangiektazji.

Pomoc specjalisty – czy warto?

Kosmetyki są w stanie zapobiec pojawianiu się nowych zmian na skórze, ale nie usuną tych, które już się pojawiły. Dlatego jeśli borykasz się ze zmianami, warto skorzystać z usług specjalisty i usunąć naczynka laserowo lub za pomocą elektrokoagulacji.

Ta pierwsza jest nieco bolesna i polega na wchłanianiu przez naczynko światła lasera, przez co naczynko kurczy się i wizualnie znika. Elektrokoagulacja to punktowe nakłuwanie zmiany igłą, przez którą przepływa prąd i tak samo jak przy zabiegu laserowym – naczynko kurczy się.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, mniej lub bardziej inwazyjnych sposobów na walkę z naczynkami. 🙂 Połączenie tych metod pozwala uzyskać zadowalające efekty i cieszyć się piękną, gładką skórą. Napiszcie czy borykacie się z naczynkami, jeśli tak – w jaki sposób sobie z nimi radzicie? 🙂

 

Zaobserwuj nas na  InstagramieFacebooku oraz na YouTube.

< Wstecz

Instagram


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/wp/wp-content/themes/uzdrowiskowespa/footer.php on line 8

Zapisz się do newslettera