Jak dbać o skórę z łuszczycą? Kompedium wiedzy i przykładowy plan pielęgnacji
Łuszczyca to nie tylko choroba skóry, ale również defekt wizualny, który stanowi ogromny dyskomfort w codziennym życiu. Łuszczyca charakteryzuje się suchą, swędzącą skórą, odrywającą się w postaci łusek/płatów skóry, towarzyszą temu stany zapalne skóry, a same zmiany pokryte są szarą poświatą – są to rogowaciejące łuski skóry. Łuszczycą nie można zarazić się nią od innego człowieka, ale przyczyny powstawania tej choroby nie są jeszcze do końca znane. Z łuszczycą boryka się wiele osób, które szukają sprawdzonych sposobów na walkę z tą chorobą. Nie da się jej wyleczyć, ale można wyeliminować przykre objawy np. poprzez odpowiednią dietę, pielęgnację i styl życia.
Łuszczyca – najważniejsze fakty:
- nie można zarazić się nią od innego człowieka, spokojnie można podać choremu rękę czy korzystać z tych samych przedmiotów codziennego użytku,
- ma tendencję do zanikania i pojawiania się w różnych momentach, bez ustalonego cyklu,
- jest to choroba o charakterze przewlekłym,
- przyczyna powstania łuszczycy nie są jeszcze do końca poznane, nie ma badań które w 100% potwierdzałyby powstawanie tej choroby. Wielu specjalistów uważa łuszczycę za chorobę o podłożu autoimmunologicznym,
- u zdrowej osoby odnowa komórek naskórka trwa ok. 26-28 dni, podczas gdy u osoby chorej na łuszczycę ok. 4 dni! Szybkie rogowacenie prowadzi do tworzenia się zgrubień, które widzimy jako twarde, osypujące się łuski.
- na łuszczycę chorują najczęściej osoby w przedziale wiekowym 10 – 40 lat.
Najbardziej charakterystyczne objawy łuszczycy:
- pierwsze zmiany łuszczycowe to płaskie, owalne lub okrągłe, czerwonobrunatne grudki, odznaczające się wyraźnie od reszty skóry,
- sucha, swędząca skóra,
- odrywająca się skóra w postaci łusek/płatów skóry,
- stany zapalne skóry,
- zmianom skórnym może towarzyszyć łuszczyca paznokci, która występuje w 20 – 50% przypadków,
- zmiany najczęściej występują na stopach, kolanach, łokciach, dłoniach, pośladkach, owłosionej skórze głowy,
- zmiany pokryte są szarą poświatą – są to rogowaciejące łuski skóry.
- po zdrapaniu łuski powierzchnia zmiany staje się błyszcząca, a na powierzchni mogą pojawiać się kropelki krwi, w wyniku uszkodzenia naczyń brodawek skórnych.
To tylko część najważniejszych objawów łuszczycy. Odmian łuszczycy jest kilka, dlatego po szczegółową diagnozę najlepiej udać się do specjalisty.
PSORINOKOSMETYKI Dr Duda – specjalistyczne preparaty do pielęgnacji skóry łuszczycowej
Jak dbać o skórę z łuszczycą?
Leczenie łuszczycy rozpoczynamy od kuracji zewnętrznej. Przydadzą się tutaj specjalistyczne preparaty mające na celu złuszczanie martwego naskórka i nawilżanie. Takie preparaty często zawierają tzw. substancje keratolityczne (np. kwas salicylowy), mające za zadanie usuwanie zrogowaciałego naskórka.
Psorinokosmetyki Dr Duda to produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry łuszczycowej, suchej i egzematycznej. Zawierają starannie wyselekcjonowane składniki aktywne biologicznie. Mają niezwykle krótkie i proste składy, oparte na naturalnych składnikach. Bez dodatku barwnków i kompozycji zapachowych.
W kosmetykach znajdziemy:
- siarczkową, buską wodę mineralną z ujęcia ”Zuzanna” w Busko – Zdroju, o charakterze leczniczym, zawierającą mnóstwo biopierwiastków potrzebnych dla prawidłowej regeneracji i funkcjonowania skóry,
- Oleje naturalne – rzepakowy, kokosowy, z nasion baobabu, z rokitnika, lawendowy oraz cholesterol, które wspaniale natłuszcza i nawilżą skórę, wspomagając jej regenerację,
- Chlorek sodu i siarczan magnezu.
Jak działa seria PSORINOKOSMETYKI?
W skład serii wchodzą dwa produkty:
Krok 1 Żel Siarczkowy Serum Psorino – Mineral 500ml lub 100ml
- Redukuje grudki pokryte suchymi łuskami,
- Stymuluje regenerację i odbudowę skóry,
- Reguluje proces rogowacenia skóry,
- Poprawia stan nawilżenia,
- Likwiduje świąd i zaczerwienienia.
Krok 2 Oliwka Siarczkowa Serum Psorino 500ml lub 100ml
- Silnie natłuszcza skórę,
- Tworzy olejową warstwę, zapobiega ucieczce wilgoci,
- Odbudowuje uszkodzony płaszcz lipidowy skóry,
- Poprawia funkcjonowanie naskórka,
- Zwiększa elastyczność i sprężystość skóry,
- Minimalizuje szorstkość i uczucie napięcia.
Często oprócz kuracji kosmetykami stosuje się maści ze sterydami oraz naświetlanie skóry. Kompletny plan pielęgnacji i leczenia powinien zostać ustalony przez specjalistę.
Łuszczyca może ujawnić się po:
- różnego rodzaju chorobach takich jak: cukrzyca, dna moczanowa, odra, ospa, półpasiec, różyczka, przewlekłe zapalenie zatok, przerost migdałków, a nawet próchnica!
- intensywnym stresie,
- jeśli mocno drapiemy skórę lub intensywnie się opalamy,
- po niektórych antybiotykach np. sterydy, leki hormonalne lub zażywanie leków w nadmiarze,
- po niektórych kosmetykach i nadmiernej pielęgnacji ciała,
- co ważne, otyłość, stosowanie używek brak snu, mogą również prowadzić do powstania łuszczycy.
Jak walczyć z łuszczycą?
- unikaj stresu,
- odstaw papierosy, alkohol i inne używki,
- wysypiaj się,
- nie rozdrapuj zmian,
- higiena zawsze na tak, ale przesadna higiena – stanowczo na nie! Postaw na małą ilość kosmetyków np. 2 produkty z serii PSORINOKOSMETYKI Dr Duda. Nie używaj gąbek, bierz szybki prysznic, nawilżaj skórę,
- unikaj noszenia odzieży z szorstkich w dotyku tkanin.
- w diecie powinny być obecne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz witamina D obecne w olejach np. z wiesiołka, rybach i owocach morza.
- postaw na pietruszkę, sałatę, marchewkę i czosnek,
- jedz ciemne winogrona, owoce cytrusowe,
- unikaj wędlin, mięsa wieprzowego, podrobów,
- zrezygnuj lub ogranicz do minimum kawę, czekoladę, kakao, miód i rośliny strączkowe.
Łuszczyca to skomplikowana choroba skóry. Można z nią walczyć tylko przy odpowiednim poziomie wiedzy. Mamy nadzieję, że artykuł rozjaśni Wam nieco tę kwestię i będzie zapalnikiem do dalszych poszukiwań na temat choroby. Na pocieszenie można powiedzieć, że żyjemy w czasach komfortowych, bo mamy możliwość skorzystania z preparatów przystosowanych do leczenia i pielęgnacji skóry z łuszczycą. 🙂 Jeśli wpis wam się spodobał, udostępnijcie go swoim znajomym i koniecznie zaobserwujcie nas na YouTube, Instagramie i Facebooku.